Recenze hry: Shadow of the Colossus

Recenzováno: 6. únor 2007
Vydavatel: Sony Computer Entertainment Europe
Rok vydání: 2006
Recenzent: Zalost
Platforma: PlayStation 2
HW požadavky: 320KB na paměťové kartě

Celkový
verdikt

97 %

Grafika:
100 %
Zvuk:
95 %
Hratelnost:
100 %

Váš
verdikt

-

počet hodnocení
0

Pamatuji dobu, já stařeček vetchý, kdy byli hráči naprosto u vytržení nad jednou z prvních "velkých" her pro PlayStation 2, nad hrou Ico. Ico si zachovalo své nesporné kvality dodnes, fanoušci však brzy po dohrání volali po pokračování nebo podobném titulu, ale dlouho se nic nedělo. Atmosférou a zpracováním zůstávalo Ico dlouho nepokořené, dokud se jeho tvůrci konečně „nerozhoupali“ a nestvořili duchovního následovníka. Takže pozor, nejde o Ico 2, i když původní záměr tvůrců byl vytvořit přímé pokračování. Pro všechny z vás, kteří se právě teď těšíte na vizuálně úchvatnou logicko-plošinovkovou adventuru s mírným akčním nádechem, mám jednu špatnou zprávu - Shadow of the Colossus se hraje přece jen jinak než Ico. Nepředbíhejme však, aby někdo nezačal předčasně lámat hůl nad tímto dílkem. Na začátku hry vidíme mladého bojovníka na koni, jak odváží bezvládnou ženu přes pověstné hory i doly. Jeho cíl - tajemná zapovězená země, kde je údajně možné probudit mrtvé ze svého věčného spánku. Po příjezdu do této země našeho hrdinu osloví tajemná bytost a sdělí mu, že pro vzkříšení jeho milé je zapotřebí zničit 16 kolosů, nebo chcete-li obrů, roztroušených po celé zemi. Jakožto správně heroický heroj herojovatá, se mladý bojovník neptá na důvody a spolu se svým věrným koněm vyráží do boje.
Při výjezdu z paláce vy jakožto hráč zjistíte dvě věci. Za prvé, grafika hry je neskutečně atmosférická a nádherná, holt rukopis tvůrců Ica se nezapře. Za druhé zjistíte, že země, kterou budete projíždět, rozhodně není nějaké údolíčko, co máte za pět minut z krku. Autoři vypracovali poměrně věrohodné prostředí, v rámci daných možností i se slušnou variabilitou. Jsou tu pouště, lesy, zříceniny, tajemné chrámy a… ještěrky. Ještěrky? Ano, taková nepovinná možnost, ve hře můžete lovit běloocasé ještěrky pro navýšení vašeho ukazatele výdrže. Ještěrky jsou poměrně vzácné a špatně se hledají, ale po několika snězených ocáscích na svém hrdinovi poznáte docela markantní změnu. Rovněž můžete na některých stromech najít ovoce, které zase trvale zvýší ukazatel zdraví. Ovoce je vzácné a rozhodně neroste všude. Ale zpět k důvodu, proč se hra vlastně jmenuje Shadow of the Colossus, že ano. Poznáte to, jakmile přijedete ke svému prvnímu kolosu. Několikametrový obr působí naprosto neporazitelným dojmem a budete mít pocit, že vás jednoduše zašlápne. Naštěstí máte kromě koně i smrtonosné nástroje na přemožení těchto titánů. Za prvé je tu luk a bezedné množství šípů. Z kolosa si ale není možné udělat někde z povzdálí jehelníček ze šípů a počkat, až zemře. Kolosové jsou totiž zranitelní jen na určitých místech, a k nim se musíte dostat se svou druhou zbraní - s mečem. Pokud meč podržíte ve světle slunce, můžete díky světelnému paprsku tato zranitelná místa odhalit. Po kolosech se k těmto místům následně musíte vyšplhat a nebude to vůbec jednoduché. Za prvé se můžete přidržovat jen na místech, kde jim rostou chlupy a k těmto místům není vždy jednoduché se vůbec dostat. No a za druhé vás kolosové po sobě nenechají jen tak šplhat, budou se vás snažit setřást a srazit k zemi. Při šplhání i přidržování hrdinovi ubývá stamina neboli výdrž. Pokud výdrž dojde, poznáte sami, jak nesmlouvavá dokáže být gravitace. Váš první protivník má jen jedno klíčové zranitelné místo, do kterého když zabodnete meč, zemře. Jak budete postupovat příběhem, poroste obtížnost a s ní i počet zranitelných míst, která jsou pro každého z obrů zkázonosná. Obtížnost však není nijak přehnaná, někteří kolosové sice vyžadují speciální taktiku, jak na ně vyzrát, ale s každým bojujete ve víceméně omezené aréně, takže časem vás řešení zkrátka napadne. Při počtu 16-ti kolosů (žádný jiný protivník ve hře není) nám nevychází nijak závratná délka. Naštěstí je tu po dohrání hry možnost ničit kolosy v časovém limitu nebo spustit hru na vyšší obtížnost.
O skvostné grafice řeč byla, úchvatná a originální hratelnost snad vyplývá z textu, ale raději ji připomenu. Ještě se musím zmínit o skvělé hudbě, která ke hře báječně sedí. Samotní kolosové jsou velice majestátní, epická stvoření, přestože ve hře najdete i několik "jen" asi pětimetrových, ostatní jsou skutečně masivní. Až kolem nich budete projíždět na koni nebo jako malý hmyz šplhat po jejich lokti, neubráníte se údivu z těchto bytostí, herní designéři se tady skutečně vytáhli. Potkáte kolosy zemní, podzemní, vodní i létající, jeden krásnější než druhý. Hráči přijde až líto je zabíjet.
Zkrátka, když to sečtu, je tu opět jeden excelentní titul, který je takovou "nepovinnou povinností" každého majitele PlayStation 2. Podobně jako u předchozího dílka autorů - Ica se totiž i v Shadow of the Colossus můžete ztratit před světem skutečným a vychutnávat nádheru světa tamního.

Vaše hodnocení:

Přidejte své hodnocení této hry >>